Yu Hongjun, Vice-Minister of the International Department of the Central Committee of the Communist Party of China (IDCPC), President of China Center for Contemporary World Studies.

Mr. Yu joined the International Department of the CPC Central Committee in July 1989 and has successively served as Deputy Division Director, Division Director. Deputy Director-General and then Director-General of the Research Office. He served as First Secretary in the Chinese Embassy in the Republic of Kazakhstan from March 1996 to September 1998 and was then seconded to the Foreign Affairs Office of the CPC Central Committee from October 1998 to February 2000. He served as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Uzbekistan from September 2005 to December 2010. He assumed office of Vice-Minister of the International Department of the CPC Central Committee in December 2010.